Na úvod třeba podotknout, že dopravní předpisy, na které jsme zvyklí z Evropy, zde neplatí. Hlavní je dát o sobě vědět, "pozor, jedu", použití klaksonu je tou nejdůležitější dovedností při řízení. Nepoužívání světel, blinkru, bezpečnostního pásu nebo naopak používání mobilního telefonu a kouření během jízdy je tu zcela běžnou záležitostí. Velmi pravděpodobně Vám taxíkář nabídne cigaretu, pokud si sednete vedle něj...
A teď k tomu, jak se dostat tam, kam potřebujeme. Je několik způsobů - taxík, mikrobus nebo mobilní aplikace. V Hurghadě funguje Uber a inDrive. 

Hurghada - doprava

Doprava taxíkem

Vzhledem k ceně pohonných hmot, která se pohybuje kolem 10 egyptských liber za litr, je doprava po Hurghádě poměrně levná. To znamená, že se můžete za nevysoký obnos projet taxíkem po celé Hurghadě. Za posledních několik let neuvěřitelně vzrostl počet taxíků jezdících po městě. Ať vyjdete na ulici v jakoukoli denní či noční hodinu kdekoli ve městě, taxi chytíte maximálně za několik minut. Všechny taxíky mají modro-oranžovou barvu a také své identifikační číslo, napsané velkým písmem na dveřích automobilu. Takže, kdyby nastal jakýkoli problém (např. příliš rychlá jízda, hlasitě hrající hudba, příliš vysoká cena), stačí trochu pohrozit taxíkáři, že zavoláte policii. Telefonní číslo pro stížnosti by mělo být vylepené na předním skle. Občas Vám taxi služby nabídne neidentifikované auto, ale vzhledem k množství taxíků je lépe volit oficiální taxi. Co se týče ceny: tu můžete buď s taxíkářem dohodnout předem nebo mít připraven patřičný obnos v egyptských librách a zaplatit až při vystupování z taxíku. Nepočítejte s tím, že taxíkář bude mít drobné nebo zapnutý taxametr. Za kilometr jízdy zaplatíte přibližně 7 egyptských liber. Takže například ze Sakally do Daharu dojedete za 50 - 60 liber, ze vzdálenějších hotelů do centra města za 70 - 120 egyptských liber. Je zvykem, že dámy sedají na zadní sedačce a pánové vedle řidiče.

Doprava mikrobusem

Mikrobusy v Hurghadě slouží jako městská hromadná doprava. To znamená, že je třeba předem znát trasy, kterými jezdí. Ale to je vše, jízdní řády stejně jako zastávky tu neexistují. Vzhledem k tomu, že Hurghada je orientačně celkem prostá, hlavní ulice se táhne se podél moře, i tras mikrobusů není mnoho. Největší nástupiště je okolo velkého kruhového objezdu na Dahaře, odkud busy jezdí jak do Sakally, tak na jižní a severní konec Hurghady. Mikrobus si můžete stopnout kdekoli na ulici, stačí vědět směr a cíl, kam jedete. Pokud si stopnete mikrobus, kde už sedí několik místních, máte jistotu, že se řidič nepokusí hrát si na taxíkáře. Cena za kratší úsek je 2 egyptské libry na osobu, středně dlouhý 3 libry (např. ze Sakally na Dahar) a za ten nejdelší 5 liber. Takže stopujete kolem projíždějící mikrobus, můžete se z řidičem ujistit, zda jede tam, kam chcete. Sedáte do busu, podáváte přes ostatní pasažéry příslušný obnos, na otázku "Fén?" odpovídáte kam chcete jet. A když se blížíte na místo, stačí křiknout "Ana ganbi, lau samacht" nebo jen název místa a řidič Vám zastaví.

Galerie fotografií - Hurghada
 
 

Cestovní pojištění si sjednáte na Srovnejto.cz. Nejvýhodnější cestovní pojištění do Egypta zde.